Vláda „odklepla“ pomoc pro ubytovací zařízení. Majitelé dostanou kompenzaci za 72 dnů v karanténě

Vláda „odklepla“ pomoc pro ubytovací zařízení. Majitelé dostanou kompenzaci za 72 dnů v karanténě

Omezení související s pandemií nového typu koronaviru v polovině března zavřela kromě jiného také drtivou většinu hotelů a dalších ubytovacích zařízení. Jejich majitelé tak přišli o nemalé částky a často také jediný zdroj příjmu. Situaci by měl dotčeným kompenzovat dotační program COVID – ubytování, kterému dala vláda nedávno „zelenou“.

Kdo dostane kolik?

Na program je celkově vyčleněno 3,5 miliardy korun. Kompenzaci ve výši 100 až 330 korun za pokoj a noc mohou čerpat majitelé 3 a 4 hvězdičkových hotelů, botelů a motelů a které musely být uzavřené v období od 14. března do 24. května. Ostatní tříhvězdičkové provozovny budou mít nárok na 300 korun za pokoj a noc. Hotely garni obdrží kompenzaci 250 korun. 

Ubytování s jednou a dvěma hvězdami a penziony budou moci žádat o 200 korun na pokoj. Kempy, chatové osady či turistické ubytovny budou mít nárok na dotaci 100 korun na pokoj. Tady je ale potřeba zmínit, že kempy mohou žádat jen o příspěvek na ubytovací objekty, jako jsou budovy s pokoji či chatky.

Koho se pomoc netýká a s čím je možno ji kombinovat?

Pomoc se naopak netýká krátkodobých pronájmů typu Airbnb. V případě léčebných lázní budou moci o příspěvek žádat jen nestátní zařízení. A nárok na plnou podporu nebudou mít ani ti, kteří již čerpali kompenzační bonus – tedy státní podporu pro živnostníky či malé s. r. o. Pokud žadatel bonus dostal, případný příspěvek na ubytování mu bude krácen o již vyplacenou částku.

Program je naopak slučitelný s programem Covid lázně a Covid nájemné. Zájemce o kompenzaci se ale zároveň bude muset vzdát uplatnění dalších nároků na náhradu vzniklé škody. Do programu se budou moci přihlásit pouze provozovatelé, kteří neměli do konce loňského roku finanční potíže a k 14. březnu neměli nedoplatky na zdravotním pojištění nebo ve vztahu k veřejnému rozpočtu.

Výzva a online žádost by měla být vyhlášena během srpna

Program Covid ubytování bude spuštěn bezprostředně poté, co získá notifikaci Evropské komise. Na realizaci podpory bude spolupracovat Státní fond podpory investic, který přípravu konzultoval s Ministerstvem financí a s Asociací hotelů a restaurací ČR. Výzvu k předkládání žádostí by mělo MMR vyhlásit během srpna

O kompenzaci bude možno zažádat on-line a zpracovávat jednotlivé žádosti bude Státní fond podpory investic. Při vyhodnocování nároku na podporu bude zohledněna sezónnost ubytovacího provozu. Pokud tak v předchozích dvou letech bylo zařízení zavřeno, na podporu nebude mít žadatel nárok, případně mu bude poměrně krácena.

Aktuality

Vláda schválila „OŠETŘOVNÉ“ pro OSVČ II! Žádat o něj bude možné začátkem listopadu

„Ošetřovné“ za dobu zavřených škol dostanou i osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Návrh ministerstva průmyslu a obchodu schválila vláda. Podpora bude určena lidem, kteří nemohou kvůli péči o dítě do 10 let nebo hendikepovaného člověka vykonávat svou hlavní výdělečnou činnost. Podpora bude ale nižší než na jaře a žádat o ni mohou OSVČ až začátkem měsíce listopadu.

Více

Poslanci schválili obnovení kompenzačního bonusu pro OSVČ

Poslanci v rámci zrychleného jednání v pondělí 26. 10. 2020 schválili obnovení kompenzačního bonusu ve výši 500 korun denně pro OSVČ a společníky malých s.r.o., kteří museli zavřít své provozovny nebo jinak zásadně omezit dosavadní podnikatelské aktivity. Návrh v nejbližších dnech projedná Senát a podepíše prezident, poté začne Finanční správa přijímat první žádosti.

Více

Podávání žádostí v programu COVID - Kultura II spuštěno!

Od čtvrtka 22. 10. 2020 mohou podnikatelé v kultuře zasažení vládními opatřeními proti šíření nového typu koronaviru podávat na Ministerstvu průmyslu a obchodu žádosti ve druhé výzvě programu COVID – Kultura. Na ten je vyčleněno celkem 750 milionů korun. O podporu je možno žádat elektronicky přes informační systém.

Více